MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Yhteystiedot

Suodata tietoja:

MPK Häme

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

MPK Savo-Karjala

Savo-Karjalan maanpuolustuspiiri

Käyntiosoite:
Torikatu 36 B, 80100 Joensuu

Postiosoite:
PL 28, 80101 Joensuu.

Joensuun Koulutuspaikka

Käyntiosoite:
Torikatu 36 B, 80100 Joensuu

Postiosoite:
PL 28, 80101 Joensuu.

Kuopion koulutuspaikka

Käyntiosoite:
Vuorikatu 26 B, 5 kerros

Postiosoite:
PL 1080, 70111 Kuopio

FacebookInstagram

MPK Ilmapuolustuspiiri

Postiosoite:
MPK Ilmapuolustuspiiri
Immolantie 9, 41160 Tikkakoski

 

Facebook

MPK Pohjanmaa

Pohjanmaan maanpuolustuspiiri

Piiritoimisto / Kokkolan koulutuspaikka
Torikatu 40  5.krs
67100 Kokkola

Kauhavan koulutuspaikka
Loppusuora 20
62200 Kauhava

Vaasan koulutuspaikka
Wolffintie 35
65100 Vaasa

FacebookInstagram

MPK Meripuolustuspiiri

MPK Meripuolustuspiiri
Radioniementie 1
PL 6
00861 Helsinki

Facebook

MPK Etelä-Suomi

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Etelä-Suomen maanpuolustuspiiri
PL 6, 00861 HELSINKI

Käyntiosoite:
Radioniementie 1, Santahamina

Helsingin koulutuspaikka
PL 6, 00861 HELSINKI

Käyntiosoite:
Radioniementie 1, Santahamina

Tuusulan koulutuspaikka
PL 5, 04401 JÄRVENPÄÄ

Käyntiosoite
Puolustusvoimien kurssikeskus, rak 4, Rantatie 66, Tuusula

 

Facebook

MPK Lounais-Suomi

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

FacebookTwitterInstagram

MPK Pohjois-Suomi

MPK
Pohjois-Suomen maanpuolustuspiiri
PL 119
90101 OULU

Käyntiosoite:
Hiukanreitti 225
90650 OULU

p. 0400 384 234

Kajaanin koulutuspaikka
PL 610
87101 Kajaani

Oulun koulutuspaikka
PL 119
90101 Oulu

Rovaniemen koulutuspaikka
Someroharjuntie
96960 Rovaniemi

Facebook

MPK Keskustoimisto

MPK
Keskustoimisto
Töölöntorinkatu 2 B 8. krs
00260 Helsinki
p. +358 400 285 058

 

FacebookTwitterInstagram

MPK Kaakkois-Suomi

MPK
Kaakkois-Suomen maanpuolustuspiiri

Postiosoite:
Lavolankatu 1
53900 Lappeenranta

Käyntiosoite:

Lavolankatu 1
53900 Lappeenranta

Haminan koulutuspaikka

Postiosoite:
Kadettikoulunkatu 7
49400 Hamina

Käyntiosoite:
Kadettikoulunkatu 7
49400 Hamina

Kouvolan koulutuspaikka

Postiosoite:
Hallituskatu 7 F 3.krs
45100 Kouvola

Käyntiosoite:
Hallituskatu 7 F 3.krs
45100 Kouvola

Lappeenrannan koulutuspaikka

Postiosoite:
Lavolankatu 1
53900 Lappeenranta

Käyntiosoite:
Lavolankatu 1
53900 Lappeenranta

Mikkelin koulutuspaikka

Postiosoite:
PL 57
50101 Mikkeli

Käyntiosoite:
Tyrjäntie 9 rak 3 Karkialampi
50150 Mikkeli

 

Facebook

Koulutuspäällikkö

Toni Alho
044 506 6366
toni.alho@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Juhani Alkio
040 725 4531
juhani.alkio@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka

Koulutuspäällikkö (Thj) 31.12.2018 asti

Matti Bärling
040 354 3092
matti.barling@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö/Dragsvikin koulutuspaikka

Michael Eklöf
0407253082
michael.eklof@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Ari Enbom
+358409379591
ari.enbom@mpk.fi
Kouvola
MPK Kaakkois-Suomi

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Taloussihteeri

Niina Fischer
050 471 3480
niina.fischer@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Apulaispiiripäällikkö

Jorma Halme
+358405821790
jorma.halme@mpk.fi
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Ari Hevonkoski
+358503420075
ari.hevonkoski@mpk.fi
Joensuun koulutuspaikka, vastuualueena tiedottaminen ja atk-tuki
MPK Savo-Karjala

Koulutussuunnittelija

Ossi Hietala
040 620 3482
ossi.hietala@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö/Pansion koulutuspaikka

Tapio Hirvonen
0400 215420
0400 215420
MPK Meripuolustuspiiri

Tiedottaja

Martti Huusko
044 332 5330
martti.huusko@huzza.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Piiripäällikkö

Hannu Hyppönen
+358406573495
hannu.hypponen@mpk.fi
Lappeenranta
MPK Kaakkois-Suomi

Viestintäpäällikkö

Miia Iivari
050 522 0024
miia.iivari@mpk.fi
MPK

Koulutuspäällikkö (Paikallispuolustus)

Kimmo Iljin
0400-822 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Veijo Immonen
+358505626928
veijo.immonen@mpk.fi
Lappeenranta
MPK Kaakkois-Suomi

Koulutussihteeri

Tero Järvelin
040 523 2460
tero.jarvelin@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 412 6088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Jarkko Junni
040 481 2199
jarkko.junni@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutussihteeri

Ari Jussila
+358408475738
ari.jussila@mpk.fi
Lappeenranta
MPK Kaakkois-Suomi

Kurssisihteeri / viestintä, Tikkakoski, Luonetjärvi

Eila Keinonen
+358 50 558 3957
eila.keinonen@mpk.fi
MPK Ilmapuolustuspiiri

Koulutussihteeri

Eeva Keränen
040 503 3167
eeva.keranen@mpk.fi
MPK Etelä-Suomi

Koulutusviirikön päällikkö

Rami Klén
050 574 2078
rami.klen@rambo.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Eero Kontinen
+358500154877
eero.kontinen@mpk.fi
Mikkeli
MPK Kaakkois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Koulutussuunnittelija

Jussi-Pekka Kotilainen
+358 40 563 6885
jussi-pekka.kotilainen@mpk.fi
Kansainväliset asiat
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö

Juha Kovakoski
+358405957787
juha.kovakoski@mpk.fi
Kuopion Koulutuspaikka, vastuuna Varautumis- ja turvallisuus -kurssit (Vartu)
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Heikki Kuoppala
0400 807 018
heikki.kuoppala@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Toiminnanjohtaja

Pertti Laatikainen
050 543 6151
pertti.laatikainen@mpk.fi

Piiripäällikkö (31.12.2018 asti)

Markku Laine
040 825 3235
markku.laine@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Apulaispiiripäällikkö

Tapio Lakela
+358 44 259 0905
tapio.lakela@mpk.fi
Kouvola
MPK Kaakkois-Suomi

Koulutuspäällikkö (Tykistökoulutus)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Eino Laulainen
+358400405701
eino.laulainen@mpk.fi
Lappeenranta
MPK Kaakkois-Suomi

Koulutuspäällikkö (Varautumis- ja turvallisuuskoulutus)

Erkki Lehmus
040-823 6051
erkki.lehmus@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Varastopäällikkö/Pansion koulutuspaikka

Petri Leppäkoski
0405946350
petri.leppakoski@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Juhana Liesimaa
040 837 4733
juhana.liesimaa@mpk.fi
Ampumatoiminta
MPK Etelä-Suomi

Erikoissuunnittelija

Irina Lönnqvist
+358 40 563 6885
irina.lönnqvist@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@double.fi
Piiri/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aki Mäkirinta
040 586 8282
aki.makirinta@mpk.fi
Tuusulan koulutuspaikan päällikkö
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Kim Malmberg
0400 436 612
kim.malmberg@mpk.fi
Kyber
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Aarne Markko
+358400 944728
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Hannu Maunula
0500 719 283
hannu.maunula@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Hallintovastaava

Birgitta Mitro
040 552 6690
birgitta.mitro@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Vapaaehtoinen tiedottaja

Panu Moilanen
+358 50542 7316
panu.moilanen@iki.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Timo Mononen
+358407194105
timo.mononen@mpk.fi
Joensuun Koulutuspaikka, vastuualueena huolto ja varasto, Varautumis- ja turvallisuus -kurssit (Vartu)
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö

Juha Möttönen
040 543 3754
juha.mottonen@mpk.fi
Kokkolan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Hallintopäällikkö

Timo Mustaniemi
045 180 3323
timo.mustaniemi@mpk.fi
MPK

Koulutussihteeri, MPK Savo-Karjala, Koulutuspäällikkö (MPK ilmapuolustuspiiri)

Jukka Mutanen
+358 299 290 903
jukka.mutanen@mpk.fi
Kuopion Koulutuspaikka, vastuuna Sotilaallisia valmiuksia palvelevat kurssit (Sotva)
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Savo-Karjala

Koulutussihteeri

Minna Nenonen
040-723 4866
minna.nenonen@mpk.fi

Koulutuspäällikkö

Juha Niemi
+358 400 419 670
juha.niemi@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Liikuntapäällikkö

Mikko Niskanen
+358505325786
treenimikko@gmail.com
Lappeenranta
MPK Kaakkois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Jari Nupponen
+358445995029
Kuopion Koulutuspaikka, vastuuna sotilaallinen ja Sotilaallisia valmiuksia palvelevat kurssit (Sotva)
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö, Someroharju, Rovaniemi

Jari Nykänen
+358 299 290 904, +358 40 522 2818
jari.nykanen@mpk.fi
MPK Ilmapuolustuspiiri

Koulutussihteeri

Rhea Nykvist
0400 395 909
rhea.nykvist@mpk.fi
MPK Pohjanmaa

Piiripäällikkö

Henrik Nysten
0401832328
henrik.nysten@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Tero Oittinen
040 589 8861
tero.oittinen@mpk.fi
Kyber
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Ismo Ojala
040 650 1680
ismo.ojala@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Jarkko Paananen
040 829 4284
jarkko.paananen@mpk.fi
VARTU, TRA, SPOL
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Jukka Päivinen
+358503361602
jukka.paivinen@mpk.fi
Joensuun Koulutuspaikka; Koulutuspaikan vanhin, vastuualueena ase- ja ampumakoulutus, sekä sotilaallinen ja sotilaallisia valmiuksia palveleva (Sotva) -koulutus
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö

Olli Parkkinen
045 845 7362
olli.parkkinen@mpk.fi
KAARTJR:n yhteistoiminta, PVMoodle, Verkko-oppiminen
MPK Etelä-Suomi
Petri Parviainen

Piiripäällikkö

Petri Parviainen
040 549 3327
petri.parviainen@mpk.fi
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Harri Pekkala
040 668 2585
harri.pekkala@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Valmius- ja turvallisuuspäällikkö

Mika Peltoniemi
041 545 3432
mika.peltoniemi@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö, Tikkakoski, Luonetjärvi

Ahti Piikki
+358 299 290 901
ahti.piikki@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka/Ilmapuolustuspiiri
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Piiripäällikkö

Jani Pikkarainen
050 553 6828
jani.pikkarainen@mpk.fi
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö (Projektit ja kouluttajakoulutus)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Pertti Pulkkinen
+358408387198
pertti.pulkkinen@mpk.fi
Mikkeli
MPK Kaakkois-Suomi

Tiedottaja

Sampo Puoskari
0400 961 174
spuoskari@gmail.com
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Toni Puutio
040 177 3414
toni.puutio@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Mika Ramu
+358500631871
mika.ramu@mpk.fi
Hamina
MPK Kaakkois-Suomi

Projektipäällikkö

Pekka Rintala
0400511624
pekka.rintala@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö

Kari Rönnqvist
040 527 0712
kari.ronnqvist@mpk.fi
Ruotsinkielinen koulutus ja kouluttajakoulutus
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö (VARTU), Someroharju, Rovaniemi

Leena Ruosteinen
+358 400 169 468
leena.ruosteinen@mpk.fi
Varautumis- ja turvallisuuskoulutus (VARTU)
MPK Ilmapuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Jari Ruskela
040 821 4826
jari.ruskela@mpk.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Liikuntapäällkkö

Jukka Ryynänen
Joensuun koulutuspaikka, vastuualueena liikunta-asiat
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö/Upinniemen koulutuspaikka

Sakari Saikku
040 5153332
sakari.saikku@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Liikuntapäällikkö

Harry Sainio
040 903 1721
harry.sainio@mpk.fi
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Kari Salmela
+358405949679
kari.salmela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Piiripäällikkö

Kimmo Salo
+358405655578
kimmo.salo@mpk.fi
Lisää
MPK Savo-Karjala

Koulutuspäällikkö

Pauli Salo
040 167 7333
pauli.salo@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka / Tarkka-ammuntakoulutus
MPK Pohjanmaa

Tietohallintovastaava

Jarno Salo
040 195 5021
jarno.salo@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö

Seppo Salomaa
040 821 4826
seppo.salomaa@mpk.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Talousvastaava

Anne Sipinen
050 420 1489
anne.sipinen@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Koulutuspäällikkö, Pirkkala

Markku Siuko
+358 299 290 902
markku.siuko@mpk.fi
MPK Ilmapuolustuspiiri

Koulutussihteeri

Kristiina Slotte
050 5250022
kristiina.slotte@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö/Pohjanmaan koulutuspaikka

Ralf Ström
044 982 1033
ralf.strom@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Juha Suvisaari
0400 229 908
juha.suvisaari@mpk.fi
Helsingin koulutuspaikan päällikkö
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Jouko Talviaho
040 522 7058
jouko.talviaho@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Riku Tenhunen
+35840 751 5233
riku.tenhunen@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Timo Toivonen
040 737 7886
timo.toivonen@mpk.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Apulaispiiripäällikkö

Antti Tölli
040 522 7952
antti.tolli@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Pekka Topp
0400 838351
pekka.topp@mpk.fi
Porvoon koulutuspaikan päällikkö
MPK Etelä-Suomi

Koulutuspäällikkö

Harri Tossavainen
+358400672719
harri.tossavainen@mpk.fi
Kuopion Koulutuspaikka, Koulutuspaikan vanhin; vastuuna Ase- ja ampumakoulutus
MPK Savo-Karjala

Varastopäällikkö

Timo Tuomi
040 5401625
timo.tuomi@mpk.fi
MPK Etelä-Suomi

Tietohallintovastaava

Mari Väänänen
040 195 5021
mari.vaananen@mpk.fi
MPK Keskustoimisto

Piiripäällikkö

Jukka Valkeajärvi
+358 299 290 900
jukka.valkeajarvi@mpk.fi
MPK Ilmapuolustuspiiri

Varastopäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Tiedottaja

Pilvi Vihanta
050 505 4066
pilvi.vihanta@gmail.com
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Juha Vihavainen
0400 604 096
juha.vihavainen@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Piiripäällikkö

Pasi Virta
0400 384 234
pasi.virta@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Roy Ylijoki
+358453222356
roy.ylijoki@mpk.fi
Kouvola
MPK Kaakkois-Suomi

Tiedottaja

Taina Ylikangas
040 580 6866
tylikangas@windowslive.com
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Tiedottaja

Nikolai Ylirotu
046 529 7989
nikolai@ylirotu.fi
MPK Meripuolustuspiiri