MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Pohjanmaan maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluvat Kokkolan, Kauhavan ja Vaasan koulutuspaikat. Piiri tarjoaa monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille.

Pohjanmaan maanpuolustuspiiri järjestää vuosittain yhteisharjoituksia, joista merkittävimmät ovat Lohtajan ampuma- ja harjoitusalueella järjestettävät PAUHA (maaliskuu)  ja Maalahden harjoitusalueella järjestettävävät HÄJY (huhtikuu) ja ÄRJY (marraskuu). Lisäksi maanpuolustuspiiri järjestää kaksi varautumista ja turvallisuutta parantavaa kotiseutuharjoitusta yhteistyössä VAPEPA:n kanssa, LOHI -harjoitus Keski-Pohjanmaalla ja HELA -harjoitus Etelä-Pohjanmaalla.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja sen Pohjanmaan aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Lohtajan ampuma- ja harjoitusaluetta hallinnoivan Panssariprikaatin, Kainuun prikaatin ja Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.

Tervetuloa kursseillemme!


  • Taktinen kivääri 7

    15.12.2018
    Vaasa (Valtion virastotalo - Kivijärven ampumaurheilukeskus)
    • Paikka: Vaasa (Valtion virastotalo - Kivijärven ampumaurheilukeskus)
    • Ajankohta: 15.12.2018
    • Tutustu tarkemmin
  • Kauhavan koulutuspaikan koulutuspäivä

    17.1.2019
    Kauhavan koulutuspaikka
  • Jordbrukets beredskap inför störningssituationer

    23.1.2019
    Optima, Lilla auditoriet Tankar
    • Paikka: Optima, Lilla auditoriet Tankar
    • Ajankohta: 23.1.2019
    • Ilmoittautuminen: 17.05.2014 13:31 - 16.01.2019 23:59
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Maatalouden poikkeusolojen varautuminen / Toholampi

    24.1.2019
    Toholammin kunnantalo, auditorio
    • Paikka: Toholammin kunnantalo, auditorio
    • Ajankohta: 24.1.2019
    • Ilmoittautuminen: 17.05.2014 13:31 - 17.01.2019 23:59
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Kauhavan koulutuspaikan koulutuspäivä

    2.2.2019
    Kauhavan koulutuspaikka
  • Eloonjäämiskoulutus 2 Talvikurssi

    8.3.2019 - 10.3.2019
    Ilmajoki

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

Pohjanmaan maanpuolustuspiiri

Piiritoimisto / Kokkolan koulutuspaikka
Torikatu 40  5.krs
67100 Kokkola

Kauhavan koulutuspaikka
Loppusuora 20
62200 Kauhava

Vaasan koulutuspaikka
Wolffintie 35
65100 Vaasa

pohjanmaa@mpk.fi
FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Jani Pikkarainen
050 553 6828
jani.pikkarainen@mpk.fi
MPK Pohjanmaa

Koulutussihteeri

Rhea Nykvist
0400 395 909
rhea.nykvist@mpk.fi
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Kari Rönnqvist
040 527 0712
kari.ronnqvist@mpk.fi
Ruotsinkielinen koulutus ja kouluttajakoulutus
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Juha Möttönen
040 543 3754
juha.mottonen@mpk.fi
Kokkolan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Ismo Ojala
040 650 1680
ismo.ojala@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Heikki Kuoppala
0400 807 018
heikki.kuoppala@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Juhani Alkio
040 725 4531
juhani.alkio@mpk.fi
Kauhavan koulutuspaikka

Koulutuspäällikkö

Toni Puutio
040 177 3414
toni.puutio@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Hannu Maunula
0500 719 283
hannu.maunula@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Pauli Salo
040 167 7333
pauli.salo@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka / Tarkka-ammuntakoulutus
MPK Pohjanmaa

Koulutuspäällikkö

Toni Alho
044 506 6366
toni.alho@mpk.fi
Vaasan koulutuspaikka
MPK Pohjanmaa

Ajankohtaista

Aikaisemmat uutiset