Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


Nimi
Ajankohta
  • Radioamatööriksi - Teams verkkokurssi II

    25.8.2021 - 13.10.2021
    Verkkokurssi Teams alustalla
    • Paikka: Verkkokurssi Teams alustalla
    • Ajankohta: 25.8.2021 - 13.10.2021
    • Tutustu tarkemmin
  • Radioamatöörikurssi

    9.9.2021 - 19.11.2021
    Opistotalo Pörssi
  • Maskun marssi - Reservin kenttäkelpoisuus 25 km

    26.9.2021
    Saunaparoni Masku
  • Säteilymittausjoukkueen peruskurssi

    8.10.2021 - 31.10.2021
    Oripään lentokenttä
  • SOTVA-ammunnat perustaso (Niinisalo)

    16.10.2021
    Niinisalon varuskunta
  • SOTVA-ammunnat perustaso (Raasi)

    16.10.2021
    Raasin harjoitusalue

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Koulutussihteeri

Sari Mastromarino
040 723 4866
sari.mastromarino@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Kimmo Iljin
0400-882 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Säkylä)

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

KRIHA-koulutuspäällikkö

Markku Niemi
040 545 8174
markku.niemi@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi