Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Kaksi henkilöä käsittelee panssarintorjunta-aseita harjoituksessa

Panssarintorjunta-aseiden käsittelyä harjoituksessa Kuva: Pirita Ylermä/MPK Lounais-Suomi

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


Nimi
Ajankohta
  • TOIMIJA NIINI22 Johdon ja huollon kurssi

    19.8.2022 - 21.8.2022
    PorPr, Niinisalo
  • TOIMIJA NIINI22 C-ajolupakurssi

    20.8.2022 - 21.8.2022
    PorPr, Niinisalo
  • TOIMIJA NIINI22 Trukkikurssi

    20.8.2022 - 21.8.2022
    PorPr, Niinisalo
  • Puolustusvoimien ensiapuhenkilön pätevyyden kertauskoulutus (ammunanjohtajille)

    20.8.2022
    PorPr, Niinisalo
  • TOIMIJA NIINI22 B ajo-oikeuskurssi

    20.8.2022
    Niinisalon varuskunta
  • TOIMIJA NIINI22 Kouluttajakurssi MPK K1 (jonotus mahdollista)

    20.8.2022 - 21.8.2022
    PorPr, Niinisalo

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutussihteeri

Sari Mastromarino
040 723 4866
sari.mastromarino@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Valmiuspäällikkö

Tino Puhakka
+358 50 374 4399
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Kimmo Iljin
0400-882 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Petri Ranta
040 5393590
petri.ranta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

KRIHA-koulutuspäällikkö

Joonas Sergin
050 5560228
joonas.sergin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Markku Taalikka
050 5562336
markku.taalikka@mpk.fi
Aloittaa työt 1.1.2022
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Anne Varis
044 5530220
anne.varis@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 4126088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi