MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Försvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Kuva: LOSMPP

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


  • Suunnitteluharjoitus 2

    25.1.2020 - 26.1.2020
    Porin Prikaati
  • Tammisunnuntai, maanpuolustusaiheinen tilaisuus

    26.1.2020
    Nuortentalo
  • Talvi HUOVI20 johtamiskurssi/tilannejohtaminen

    7.2.2020 - 9.2.2020
    Porin Prikaati
  • Talvi HUOVI20 Johdon ja huollon kurssi

    7.2.2020 - 9.2.2020
    Porin Prikaati
  • Talvi HUOVI20 Naisten arjen turvallisuuskurssi

    7.2.2020 - 9.2.2020
    Porin Prikaati
  • Talvi HUOVI20 B-ajolupa kurssi

    7.2.2020 - 9.2.2020
    Porin Prikaati

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Koulutussihteeri 31.1.2020 asti, Valmiuspäällikkö 1.2.2020 alkaen

Minna Nenonen
040-723 4866
minna.nenonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Kimmo Iljin
0400-882 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Säkylä)

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi