Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


Nimi
Ajankohta
  • Radioamatöörin T2-preppaus - Teams verkkokurssi

    31.3.2021 - 28.4.2021
    Verkko-opetus; Teams
  • KEVÄT HUOVI21 Tiedustelun perusteet - verkkokoulutus

    13.4.2021 - 16.4.2021
    TEAMS (etäkurssi)
  • KEVÄT HUOVI21 Esikunnan peruskurssi 1 - verkkokoulutus

    17.4.2021 - 25.4.2021
  • Asevalvonnan yhteysupseerikurssin webinaari 2021 (asevalvonta)

    25.4.2021
    Porin Prikaati
  • KEVÄT NIINI21 B ajo-oikeuskurssi osa I (TEORIA)

    1.5.2021 - 20.5.2021
    PVMoodle verkko-opetus
  • Intti tutuksi - Säkylän lukio

    3.5.2021 - 4.5.2021
    Porin Prikaati

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Valmiuspäällikkö

Minna Nenonen
050 374 4399
minna.nenonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutussihteeri

Sari Mastromarino
040 723 4866
sari.mastromarino@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Kimmo Iljin
0400-882 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Turku)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Säkylä)

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Niinisalo)

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

KRIHA-koulutuspäällikkö

Markku Niemi
040 545 8174
markku.niemi@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi