Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


Nimi
Ajankohta
  • Tarkka-ammunta peruskurssi 1, teoriaopinnot

    19.6.2024
    Verkkokurssi
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta harjoitus Huittisissa

    26.6.2024
    Huittinen Risto Ryti -sali
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta esiintyminen Vanhan kirjallisuuden päivillä

    28.6.2024
    Sylvään liikuntahalli
  • Perinneasekilpailu pystykorva-kiväärillä

    6.7.2024
    Porin prikaati
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta harjoitus Huittisissa

    10.7.2024
    Huittinen Risto Ryti -sali
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta Tattoo harjoitus Huittisissa

    19.7.2024 - 21.7.2024
    Huittinen Risto Ryti -sali
    • Paikka: Huittinen Risto Ryti -sali
    • Ajankohta: 19.7.2024 - 21.7.2024
    • Ilmoittautuminen: 19.07.2024 18:00 mennessä
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

Maanpuolustuskoulutus MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookXInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040 825 3235
petri.kosonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutus- ja viestintäsihteeri

Sari Mastromarino
040 723 4866
sari.mastromarino@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Valmiuspäällikkö

Tino Puhakka
050 374 4399
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Valmiuspäällikkö

Markku Taalikka
050 5562336
markku.taalikka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi
MPK:n toimihenkilön kuvituskuva

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Petri Ranta
040 5393590
petri.ranta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Anne Varis
044 5530220
anne.varis@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 4126088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi
MPK:n toimihenkilön kuvituskuva

KRIHA-koulutuspäällikkö

Teuvo Jaskari
050 4392168
teuvo.jaskari@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Radioamatööritoiminta)

Hannu Reiman
050 475 2575
hannu.reiman@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Varastopäällikkö

Harri Aarnio
harri.aarnio@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Tuomo Schwela
0445257561
tuomo.schwela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi