MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Kuva: LOSMPP

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


  • Suunnitteluharjoitus 2

    19.1.2019 - 20.1.2019
    Paikka ilmoitetaan kutsussa
    • Paikka: Paikka ilmoitetaan kutsussa
    • Ajankohta: 19.1.2019 - 20.1.2019
    • Tutustu tarkemmin
  • Sotilaskotityön perehdytyskurssi

    21.1.2019
    Heikkilän Sotilaskoti
  • Kurssinjohtajien koulutus Turku

    26.1.2019
    Heikkilän kasarmi Luokkatalo
    • Paikka: Heikkilän kasarmi Luokkatalo
    • Ajankohta: 26.1.2019
    • Ilmoittautuminen: 01.12.2018 09:00 - 21.01.2019 23:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • VSMAAKK:n Taistelutekniikka 1

    26.1.2019
    Turku
  • Tammisunnuntai, maanpuolustusaiheinen tilaisuus

    27.1.2019
    Kulttuuritalo Poselli
  • Talvi HUOVI19 Huollon kurssi

    1.2.2019 - 3.2.2019
    Porin prikaati Huovinrinne

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Koulutussihteeri

Minna Nenonen
040-723 4866
minna.nenonen@mpk.fi

Koulutuspäällikkö (Paikallispuolustus)

Kimmo Iljin
0400-822 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Projektit ja kouluttajakoulutus)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Varautumis- ja turvallisuuskoulutus)

Erkki Lehmus
040-823 6051
erkki.lehmus@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 412 6088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Tykistökoulutus)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi