Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


Nimi
Ajankohta
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta esiintyminen Sastamalan kaupungin itsenäisyyspäivän juhlassa

    6.12.2022
    Sastamala Vammalan seurakuntatalo
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta harjoitus Huittisissa

    7.12.2022
    Huittinen, Risto Ryti -sali
  • Rynnäkkökivääriammunnat perustaso; (Ammunnat RK0-4) (Niinisalo)

    10.12.2022
    Niinisalon varuskunta
  • Rynnäkkökivääriammunnat perustaso; (Ammunnat RK0-4) (Raasi)

    10.12.2022
    Raasin harjoitusalue
  • MPK Lounais-Suomen soittokunta harjoitus Huittisissa

    14.12.2022
    Huittinen, Risto Ryti -sali
  • Yrittäjien kyberturvallisuusseminaari

    14.12.2022
    Heikkilä luokkatalon auditorio

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
FacebookTwitterInstagram

Piiripäällikkö

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutussihteeri

Sari Mastromarino
040 723 4866
sari.mastromarino@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Valmiuspäällikkö

Tino Puhakka
+358 50 374 4399
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Kimmo Iljin
0400-882 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Markku Taalikka
050 5562336
markku.taalikka@mpk.fi
Aloittaa työt 1.1.2022
MPK Lounais-Suomi

Ammunnan koulutuspäällikkö

Turkka Tengström
050 521 3141
turkka.tengstrom@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Petri Ranta
040 5393590
petri.ranta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Anne Varis
044 5530220
anne.varis@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 4126088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

KRIHA-koulutuspäällikkö

Teuvo Jaskari
050 4392168
teuvo.jaskari@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi