MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Tampere, Hattula, Lahti ja Tikkakoski

Hämeen maanpuolustuspiiri

Hämeen maanpuolustuspiiri käsittää alueellisesti Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakunnat. Piiriin kuuluu neljä koulutuspaikkaa: Tampereen, Hattulan, Lahden ja Tikkakosken koulutuspaikat. Piirin keskeisimpiä yhteistyökumppaneita ovat Panssariprikaati, Satakunnan lennosto ja Ilmasotakoulu.

Panssariprikaatin tilaama koulutus on keskitetty Parolannummelle. Pirkanmaan aluetoimiston tilaama koulutus toteutetaan pääsääntöisesti Pirkkalan tukikohdassa, Hämeen aluetoimiston koulutus Hälvälässä ja Keski-Suomen aluetoimiston koulutus Tikkakoskella .

Kaikki koulutuspaikat tarjoavat sekä sotilaallista valmiutta palvelevaa koulutusta että varautumisen ja turvallisuuden kursseja (VARTU).

Sotilaallisia valmiuksia palvelevien kurssin erikoisosaamialueina ovat kenttälääkintä-, lähitaistelu-, reserviläisjohtaja- ja aselajikurssit sekä erilaiset ase- ja ampumakoulutustapahtumat. Varautumis- ja turvallisuuskurssien painopistealueina ovat lukiolaisten sekä erityisryhmien turvakurssit.

Kurssit toteutetaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Tervetuloa suosituille ja laadukkaille kursseillemme!


  • Erikoiskurssi 4

    19.1.2019
    Helsinki
  • PVVMSK Reserviläistoiminnan suunnittelu / Rumpuryhmä

    19.1.2019
    Parolannummi
  • Koulutuksen suunnittelukurssi 1

    19.1.2019
    Panssariprikaati, Sotilaskoti 2, Vaakunasali
    • Paikka: Panssariprikaati, Sotilaskoti 2, Vaakunasali
    • Ajankohta: 19.1.2019
    • Tutustu tarkemmin
  • Nuoramoisten Jalkamarssi

    19.1.2019
    Nuoramoinen, Lähtö Nuoramoisten seurojen talo
    • Paikka: Nuoramoinen, Lähtö Nuoramoisten seurojen talo
    • Ajankohta: 19.1.2019
    • Tutustu tarkemmin
  • PAIKP 20190119

    19.1.2019
    Lahti
  • PHMAAKK / Sotilaan perustiedot / Ammunnat (taktinen pistooli)

    22.1.2019
    Hollola-Hälvälä

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Apulaispiiripäällikkö

Jorma Halme
+358405821790
jorma.halme@mpk.fi
MPK Häme

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kari Salmela
+358405949679
kari.salmela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Varastopäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Riku Tenhunen
+35840 751 5233
riku.tenhunen@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö, Tikkakoski, Luonetjärvi

Ahti Piikki
+358 299 290 901
ahti.piikki@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka/Ilmapuolustuspiiri
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Markko
+358400 944728
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@double.fi
Piiri/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme