MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Försvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Tampere, Hattula, Lahti ja Tikkakoski

Hämeen maanpuolustuspiiri

Hämeen maanpuolustuspiiri käsittää alueellisesti Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakunnat. Piiriin kuuluu neljä koulutuspaikkaa: Tampereen, Hattulan, Lahden ja Tikkakosken koulutuspaikat. Piirin keskeisimpiä yhteistyökumppaneita ovat Panssariprikaati, Satakunnan lennosto ja Ilmasotakoulu.

Panssariprikaatin tilaama koulutus on keskitetty Parolannummelle. Pirkanmaan aluetoimiston tilaama koulutus toteutetaan pääsääntöisesti Pirkkalan tukikohdassa, Hämeen aluetoimiston koulutus Hälvälässä ja Keski-Suomen aluetoimiston koulutus Tikkakoskella .

Kaikki koulutuspaikat tarjoavat sekä sotilaallista valmiutta palvelevaa koulutusta että varautumisen ja turvallisuuden kursseja (VARTU).

Sotilaallisia valmiuksia palvelevien kurssin erikoisosaamialueina ovat kenttälääkintä-, lähitaistelu-, reserviläisjohtaja- ja aselajikurssit sekä erilaiset ase- ja ampumakoulutustapahtumat. Varautumis- ja turvallisuuskurssien painopistealueina ovat lukiolaisten sekä erityisryhmien turvakurssit.

Kurssit toteutetaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Tervetuloa suosituille ja laadukkaille kursseillemme!


  • MPK Hämeen soittokunta esiintyminen Pajarin päivän juhlassa

    13.12.2019
    Kalevan lukio
  • Jouluaaton kunniavartio, Hankasalmi

    24.12.2019
    Hankasalmen sankarihautausmaa
  • Jouluaaton kunniavartio, Säynätsalo

    24.12.2019
    Säynätsalon sankarihautausmaa
  • Jouluaaton kunniavartio, Jyväskylä

    24.12.2019
    Jyväskylä, Sankarihautausmaa
  • Kieltenopiskelijoiden ryhmäytymiskurssi

    11.1.2020 - 12.1.2020
    Ilmasotakoulu
  • Sitoutuneiden kouluttajakoulutus 1, Tampereen koulutuspaikka

    11.1.2020
    Satakunnan lennosto, Pirkkalan tukikohta
    • Paikka: Satakunnan lennosto, Pirkkalan tukikohta
    • Ajankohta: 11.1.2020
    • Tutustu tarkemmin

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Apulaispiiripäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
MPK Häme
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kari Salmela
+358405949679
kari.salmela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Varastopäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Ahti Piikki
+358 299 290 901
ahti.piikki@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka Ilmapuolustuspiiri/Luonetjärven koulutuspaikka
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Markko
+35840 751 5233
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka, Ilmapuolustuspiiri 1.3.2019-
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Veikko Valli
+358400 546 766
veikko.valli@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Varastopäällikkö

Erkki Karvinen
+35840 5444410
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@remeo.fi
Piiri/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Anja Kajanne
ahkajanne@outlook.com
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Liikuntapäällikkö

Heikki Kivikko
+358401681333
heikki.kivikko@mpk.fi
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Panu Moilanen
+358 50542 7316
panu.moilanen@iki.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Saija Kuisma
+358404103903
saijaelisa@gmail.com
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Matti Hilska
+35840 5854843
mattihilska@phnet.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Ajankohtaista

Aikaisemmat uutiset