Siirry sisältöön

Paikkakunnat

Tampere, Hattula, Lahti ja Tikkakoski

Hämeen Ilves harjoituksessa tiedustelukurssilainen tiedustelemassa metsässä.

Kuva: Hanna Hohtari

Hämeen maanpuolustuspiiri

Hämeen maanpuolustuspiiri käsittää alueellisesti Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakunnat. Piiriin kuuluu neljä koulutuspaikkaa: Tampereen, Hattulan, Lahden ja Tikkakosken koulutuspaikat. Piirin keskeisimpiä yhteistyökumppaneita ovat Panssariprikaati, Satakunnan lennosto ja Ilmasotakoulu.

Kaikki koulutuspaikat tarjoavat sotilaallisia valmiuksia palvelevaa koulutusta (SOTVA), tutustumistoimintaa (TUTO), tiedotus- ja valistustoimintaa (TIVA) sekä varautumis- ja turvallisuuskoulutusta (VARTU).

  • Sotilaallisia valmiuksia palveleva koulutus soveltuu reserviläisille ja 18-vuotta täyttäneille ei asevelvollisille Suomen kansalaisille.
    Koulutusaiheita ovat mm. esikunta-, tiedustelu-, viesti-, perustamis-, ase- ja ampumakoulutus sekä naisille suunnattu sotilaallinen koulutus esim. Sotilaan perustaidot 1-3 ja intti tutuksi naisille kurssit.
  • Tutustumistoiminta on tarkoitettu 16 vuotta täyttäneille Suomen kansalaisille. Pääkohderyhmänä ovat nuoret ja naiset. Tutustuminen Puolustusvoimiin, varusmiespalvelukseen ja maanpuolustukseen. Tutustumistoiminnan kursseja ovat esim. nuorten turvakurssit, Intti tutuksi -kurssit.
  • Tiedotus- ja valistustoiminta on kaikille avointa toimintaa, seminaareja, luentoja, yleisötapahtumia ja soittotoimintaa.
  • Varautumis- ja turvallisuuskoulutus on kaikille 16-vuotta täyttäneille suunnattua turvallisuus-, varautumis- sekä johtamis- ja kouluttajakoulutusta.
    Kursseja ovat mm. arjen turvallisuus, henkinen tuki, erätaidot, Naisten Valmiusliiton NASTA -harjoitukset sekä  sosiaalisen median käyttöön liittyviä kursseja.

Kurssit toteutetaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Mikäli olet kiinnostunut vapaaehtoisesta maanpuolustustyöstä ja olisit halukas lähtemään mukaan  niin ota yhteyttä, annamme lisätietoa mielellämme. Vapaaehtoisten toimijoiden tehtäviä ovat: kurssinjohto-, kouluttaja-, kurssivääpeli- sekä tiedottajatehtävät.

Tervetuloa suosituille ja laadukkaille kursseillemme!


Nimi
Ajankohta
  • Radioamatöörikurssi

    20.10.2020 - 8.12.2020
    Radiomäen Vanha Radioasema
    • Paikka: Radiomäen Vanha Radioasema
    • Ajankohta: 20.10.2020 - 8.12.2020
    • Tutustu tarkemmin
  • Maanpuolustuskoulutuksen kuntotestaus

    8.12.2020
    webinaari (TEAMS)
  • Sitoutuneiden lääkintäkoulutuksen kouluttajakoulutus -webinaari

    12.12.2020
    webinaari (MS Teams)
  • Hygieniapassikurssi, NORSSI

    9.1.2021
    Jyväskylän Normaalikoulu, auditorio
  • Koulutuksen JORY

    12.1.2021
    Panssariprikaati Vaakunasali
  • Virtuaalisen koulutusympäristön peruskurssi

    16.1.2021 - 17.1.2021
    Ilmasotakoulu

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Liikuntapäällikkö

Heikki Kivikko
+358401681333
heikki.kivikko@mpk.fi
MPK Häme

Valmiuspäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
MPK Häme Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Olli Virta
+358443278935
olli.virta@mpk.fi
MPK Häme Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Valmiuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Valmiuspäällikkö

Aarne Markko
+35840 751 5233
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Pekka Nieminen
+358505440503
pekka.nieminen@mpk.fi
MPK Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme
Hämeen maanpuolustuspiirin vapaaehtoinen tiedottaja Taina Luoto

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@remeo.fi
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Saija Kuisma
+358404103903
saijaelisa@gmail.com
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme
Koulutuspäällikkö Moilanen

Koulutuspäällikkö, Vapaaehtoinen tiedottaja

Panu Moilanen
+358 50542 7316
panu.moilanen@mpk.fi
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Matti Hilska
+35840 5854843
mattihilska@phnet.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Hanna Hohtari
+358443226564
hellboundedone@gmail.com
MPK Häme Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Korkeila
+358452059650
pehtoori.jussi@saunalahti.fi
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme
Satu-Maarit Alander

Vapaaehtoinen tiedottaja

Satu-Maarit Alander
+358 50360 3335
satu.maarit.alander@gmail.com
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme
Hämeen maanpuolustuspiirin vapaaehtoine tiedottaja Jaana Kettunen

Vapaaehtoinen tiedottaja

Jaana Kettunen
+358 40745 6760
jaana.kettunen@live.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme