MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Försvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Tampere, Hattula, Lahti ja Tikkakoski

Hämeen maanpuolustuspiiri

Hämeen maanpuolustuspiiri käsittää alueellisesti Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakunnat. Piiriin kuuluu neljä koulutuspaikkaa: Tampereen, Hattulan, Lahden ja Tikkakosken koulutuspaikat. Piirin keskeisimpiä yhteistyökumppaneita ovat Panssariprikaati, Satakunnan lennosto ja Ilmasotakoulu.

Panssariprikaatin tilaama koulutus on keskitetty Parolannummelle. Pirkanmaan aluetoimiston tilaama koulutus toteutetaan pääsääntöisesti Pirkkalan tukikohdassa, Hämeen aluetoimiston koulutus Hälvälässä ja Keski-Suomen aluetoimiston koulutus Tikkakoskella .

Kaikki koulutuspaikat tarjoavat sekä sotilaallista valmiutta palvelevaa koulutusta että varautumisen ja turvallisuuden kursseja (VARTU).

Sotilaallisia valmiuksia palvelevien kurssin erikoisosaamialueina ovat kenttälääkintä-, lähitaistelu-, reserviläisjohtaja- ja aselajikurssit sekä erilaiset ase- ja ampumakoulutustapahtumat. Varautumis- ja turvallisuuskurssien painopistealueina ovat lukiolaisten sekä erityisryhmien turvakurssit.

Kurssit toteutetaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Tervetuloa suosituille ja laadukkaille kursseillemme!


  • Intti tutuksi (Kiipula)

    22.5.2019 - 23.5.2019
    Hätilä
  • ASE 1

    24.5.2019 - 26.5.2019
    Keuruun Ampumaradan paviljonki
    • Paikka: Keuruun Ampumaradan paviljonki
    • Ajankohta: 24.5.2019 - 26.5.2019
    • Tutustu tarkemmin
  • Kansainvälinen MILCOMP - sotilas 5-ottelu

    24.5.2019 - 26.5.2019
    Lahti / Hollola
  • Erityisryhmien turvakurssi

    24.5.2019 - 26.5.2019
    Satakunnan Lennosto
  • KOVER Pirkanmaa 2

    24.5.2019
    Satakunnan Lennosto
  • Intti tutuksi nuorille

    24.5.2019 - 26.5.2019
    Panssariprikaati

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Apulaispiiripäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
MPK Häme
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kari Salmela
+358405949679
kari.salmela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Varastopäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Riku Tenhunen
+35840 751 5233
riku.tenhunen@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Ahti Piikki
+358 299 290 901
ahti.piikki@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka Ilmapuolustuspiiri/Luonetjärven koulutuspaikka
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Markko
+35840 751 5233
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka, Ilmapuolustuspiiri 1.3.2019-
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Varastopäällikkö

Erkki Karvinen
+35840 5444410
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@remeo.fi
Piiri/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Anja Kajanne
ahkajanne@outlook.com
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Liikuntapäällikkö

Heikki Kivikko
+358401681333
heikki.kivikko@mpk.fi
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Panu Moilanen
+358 50542 7316
panu.moilanen@iki.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Saija Kuisma
+358404103903
saijaelisa@gmail.com
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Matti Hilska
+35840 5854843
mattihilska@phnet.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Ajankohtaista

  • Erikoisjoukkotoiminta/tiedustelu -kurssi 26.-28.4

    Hämeen maanpuolustuspiirissä Parolannummella järjestettiin 26.-28.4 Erikoisjoukkotoiminta/tiedustelu -kurssi, johon kokoontui noin 30 reserviläistä harjoittelemaan ja kouluttamaan kyseisille joukoille tärkeitä taitoja. Kurssin tavoitteena oli lisätä ymmärrystä vastaerikoisjoukkotoiminnasta ja luoda pohjaa havainnoinnin ja jäljestämisen taidoille. Lue lisää
  • Riku lähtee ja Veikko tuli

    Tikkakosken koulutuspaikan vanhempi koulutuspäällikkö Riku Tenhunen jättää tehtävänsä huhtikuun 2019 lopussa. Veikko Valli aloittaa ma. koulutuspäällikkönä. Lue lisää
  • Intti tutuksi nuorille

    Intti tutuksi nuorille on kaikille 16 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille nuorille suunnattu kurssi, jossa tutustutaan varusmiespalveluksen perusteisiin sekä opetellaan siihen liittyviä olennaisia taitoja. Lue lisää
  • Lähitaistelun peruskurssi Pirkkalassa tulossa

    Lähitaistelun peruskurssilla Pirkkalassa opitaan perustaitoja, joita reserviläinen tarvitsee. Lue lisää
  • Mr. Harjoitustoimisto vaihtoi vapaalle

     Lue lisää
  • Taktinen kivääri 2

    MPK Häme/Lahden koulutuspaikka järjesti ensimmäistä kertaa Taktinen kivääri 2 -kurssin 30.-31.3.2019. Kurssilla on paljon erilaisia ampumaharjoitteita, mm. tukikäden puolelta ampumista, suojan käyttöä ja erilaisia ampuma-asentoja.  Lue lisää
Aikaisemmat uutiset