MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Oulu; Hiukkavaara, Kajaani; Hoikankangas, Rovaniemi; Someroharju

Pohjois-Suomen maanpuolustuspiiri

Pohjois-Suomen maanpuolustuspiiri tarjoaa vapaaehtoisille mielenkiintoista ja haastavaa koulutusta. Koulutusta toteuttavat alueittain Oulun, Kajaanin ja Rovaniemen koulutuspaikat.

Reserviläisille kohdennettu sotilaallinen koulutus antaa mahdollisuuden kerrata jo varusmiespalveluksen aikana opittuja tietoja ja taitoja, sekä oppia uutta. Voit edetä kouluttajauralla vaativampiin tehtäviin ja kehittää johtamisvalmiuksiasi.

Varautumisen ja turvallisuuden kurssit valmentavat toimimaan turvallisesti ja ennakoimaan vaaratilanteita. Toiminta on avointa kaikenikäisille Suomen kansalaisille.

Kurssit järjestetään pääsääntöisesti iltaisin ja viikonloppuisin.

Tervetuloa kursseillemme!


  • Kuntomarssi, Maaliskuu

    23.3.2019
    Nivalan Liikuntakeskus UIKKO
  • Kunnossa Inttiin

    23.3.2019
    Valkiaisjärvi, Oulu
  • Oulun Sotilaspoliisikillan ampumaratapäivä

    23.3.2019
    Oulu, Hiukkavaara, a -rata 2 (300m)
  • Pistooliammunta, ORUK

    23.3.2019
    Oulu, Hiukkavaara, a -rata 3A
  • Ekoaims harjoitukset

    27.3.2019
    Hiukkavaara, Ampumaradan Paviljonki
  • NASTA REVONTULI 2019 JohdaNASTA III

    28.3.2019 - 31.3.2019
    Jääkäriprikaati

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Pohjois-Suomen maanpuolustuspiiri
PL 119
90101 OULU

Käyntiosoite:
Hiukanreitti 225
90650 OULU

p. 0400 384 234

Kajaanin koulutuspaikka
PL 610
87101 Kajaani

Oulun koulutuspaikka
PL 119
90101 Oulu

Rovaniemen koulutuspaikka
Someroharjuntie
96960 Rovaniemi

pohjois-suomi@mpk.fi
Facebook

Piiripäällikkö

Pasi Virta
0400 384 234
pasi.virta@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Apulaispiiripäällikkö

Antti Tölli
040 522 7952
antti.tolli@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Jarkko Junni
040 481 2199
jarkko.junni@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Jouko Talviaho
040 522 7058
jouko.talviaho@mpk.fi
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Juha Vihavainen
0400 604 096
juha.vihavainen@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Harri Pekkala
040 668 2585
harri.pekkala@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Timo Toivonen
040 737 7886
timo.toivonen@mpk.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutuspäällikkö

Jari Ruskela
040 821 4826
jari.ruskela@mpk.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Tiedottaja

Taina Ylikangas
040 580 6866
tylikangas@windowslive.com
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Tiedottaja

Pilvi Vihanta
050 505 4066
pilvi.vihanta@gmail.com
Rovaniemen koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Tiedottaja

Sampo Puoskari
0400 961 174
spuoskari@gmail.com
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Tiedottaja

Martti Huusko
044 332 5330
martti.huusko@huzza.fi
Kajaanin koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Koulutussihteeri

Tero Järvelin
040 523 2460
tero.jarvelin@mpk.fi
Oulun koulutuspaikka
MPK Pohjois-Suomi

Ajankohtaista

  • Maastotaidot nuorille naisille Oulun Hiukkavaarassa

    Kurssin tavoitteena on antaa asepalvelusta suorittamattomille naisille mahdollisuus tutustua varusmieskoulutuksen sisältöön ja maastotaitoihin. Se on suunnattu 18 vuotta täyttäneille asepalvelusta harkitseville naisille ja aiheesta kiinnostuneille. Etusijalla ovat kutsunta ikäiset. Osallistumisen edellytyksenä on normaali peruskunto ja kyky liikkua maastossa. Kurssi sisältää koulutusta sekä sisäti Lue lisää
  • MPK lakimuutosten keskiössä

    Lakimuutosten vaikutukset vapaaehtoiseen maanpuolustukseen toimintaan puhuttavat. MPK näkisi muutoksen tuovan mukanaan paljon hyvää, mutta myös paljon suunnittelua ja töitä. Lue lisää
  • Itsenäisyyspäivän kunniavartiot

    Itsenäisyyspäivän kunniaksi järjestetään myös Pohjois-Pohjanmaalla useita kunniavartioita. Alla Merijärven tarina. Teksti ja kuvat Mikko Oja. Sen myötä hyvää itsenäisyyspäivää kaikille! Lue lisää
  • Kurssinjohtajakoulutus

    Joulukuun ensimmäisenä viikonloppuna koulutetaan jälleen uusia kurssinjohtajia. Tällä kertaa kurssi on suunnattu naisille. Lue lisää
  • KUNNOSSA INTTIIN

    10.11.2018 klo 10.00 – 14.00 Kempele Akatemia, Honkasentie 15, 90450 Kempele  Lue lisää
  • HAVU 2018 -harjoitus Kajaanissa 10.-12.8.2018

    Harjoituksen kurssit;Kohteensuojaus:- Tavoitteena on harjaannuttaa reserviläisiä kohteensuojaamisen perusteisiin ja toimeenpanoon.HAVU -harjoituksen sovelletussa vaiheessa kurssi toimii maal...  Lue lisää
Aikaisemmat uutiset