MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Aura, Kaarina, Kemiönsaari, Koski Tl, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Marttila, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Oripää, Paimio, Parainen, Pyhäranta, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Sauvo, Somero, Taivassalo, Turku, Uusikaupunki ja Vehmaa. Eura, Eurajoki, Harjavalta, Honkajoki, Huittinen, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Rauma, Siikainen, Säkylä ja Ulvila.

Kuva: LOSMPP

Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri

Piiriin kuuluu Niinisalon, Säkylän ja Turun koulutuspaikat. Turun koulutuspaikka toimii Varsinais-Suomen alueella, Niinisalon koulutuspaikka toimii Pohjois-Satakunnan alueella ja Säkylän koulutuspaikka toimii Eteläisessä Satakunnassa.

Kaikki kolme koulutuspaikkaa tarjoavat monipuolista sotilaallisista koulutusta reserviläisille sekä varautumisen ja turvallisuuden koulutusta kansalaisille ja viranomaisille. Niinisalon koulutuspaikka on erikoistunut tykistölliseen koulutukseen.

Tärkeimmät yhteistyökumppanit ovat Porin prikaati ja siihen kuuluva Lounais-Suomen aluetoimisto. Lisäksi yhteistyötä tehdään Merivoimien esikunnan ja Rannikkolaivaston sekä Logistiikkalaitoksen joukko-osastojen kanssa.


  • Taisteluensiapu - ICLS1

    12.1.2019
    Turku
  • Suunnitteluharjoitus 1

    12.1.2019
    Heikkilän kasarmi Auditorio
  • Kurssinjohtajien koulutus Turku

    26.1.2019
    Heikkilän kasarmi Luokkatalo
    • Paikka: Heikkilän kasarmi Luokkatalo
    • Ajankohta: 26.1.2019
    • Ilmoittautuminen: 01.12.2018 09:00 - 21.01.2019 23:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Varautumisen ja väestönsuojelun peruskurssi

    26.1.2019
    Poliisiasema, Pori
  • VSMAAKK:n Taistelutekniikka 1

    26.1.2019
    Turku
  • Tammisunnuntai, maanpuolustusaiheinen tilaisuus

    27.1.2019
    avoin

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK
Lounais-Suomen maanpuolustuspiiri
Rykmentintie 15 rak 5
20810 TURKU

lounais-suomi@mpk.fi
Facebook

Piiripäällikkö (31.12.2018 asti)

Markku Laine
040 825 3235
markku.laine@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Piiripäällikkö (alkaen 1.1.2019)

Petri Kosonen
040-825 3235
petri.kosonen@mpk.fi

Koulutussihteeri

Minna Nenonen
040-723 4866
minna.nenonen@mpk.fi

Koulutuspäällikkö (Paikallispuolustus)

Kimmo Iljin
0400-822 445
kimmo.iljin@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Projektit ja kouluttajakoulutus)

Tino Puhakka
040-586 6868
tino.puhakka@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koultuspäällikkö (Varautumis- ja turvallisuuskoulutus)

Erkki Lehmus
040-823 6051
erkki.lehmus@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Liikuntapäällikkö

Jukka Jortikka
050 412 6088
jukka.jortikka@mpk.fi
MPK Meripuolustuspiiri

Koulutuspäällikkö

Teijo Heinonen
040 575 5022
teijo.heinonen@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Tykistökoulutus)

Hannu Lammintausta
040 665 1778
hannu.lammintausta@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö (Thj) 31.12.2018 asti

Matti Bärling
040 354 3092
matti.barling@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Koulutuspäällikkö

Antti Koskela
040 821 1254
antti.koskela@mpk.fi
MPK Lounais-Suomi

Ajankohtaista

Aikaisemmat uutiset