MPK – Maan kattavin kokonaisturvallisuuden kouluttaja

Maanpuolustuskoulutusyhdistys
Förvarsutbildningsföreningen

Paikkakunnat

Tampere, Hattula, Lahti ja Tikkakoski

Hämeen maanpuolustuspiiri

Hämeen maanpuolustuspiiri käsittää alueellisesti Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakunnat. Piiriin kuuluu neljä koulutuspaikkaa: Tampereen, Hattulan, Lahden ja Tikkakosken koulutuspaikat. Piirin keskeisimpiä yhteistyökumppaneita ovat Panssariprikaati, Satakunnan lennosto ja Ilmasotakoulu.

Panssariprikaatin tilaama koulutus on keskitetty Parolannummelle. Pirkanmaan aluetoimiston tilaama koulutus toteutetaan pääsääntöisesti Pirkkalan tukikohdassa, Päijät-Hämeen aluetoimiston koulutus Hälvälässä ja Keski-Suomen aluetoimiston koulutus Tikkakoskella .

Kaikki koulutuspaikat tarjoavat sekä sotilaallista valmiutta palvelevaa koulutusta että varautumisen ja turvallisuuden kursseja (VARTU).

Sotilaallisia valmiuksia palvelevien kurssin erikoisosaamialueina ovat kenttälääkintä-, lähitaistelu-, reserviläisjohtaja- ja aselajikurssit sekä erilaiset ase- ja ampumakoulutustapahtumat. Varautumis- ja turvallisuuskurssien painopistealueina ovat lukiolaisten sekä erityisryhmien turvakurssit.

Kurssit toteutetaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Tervetuloa suosituille ja laadukkaille kursseillemme!


  • Kriisinhallintakoulutuksen kehittämistyöpaja 1

    14.12.2018 - 16.12.2018
    Satakunnan Lennosto
    • Paikka: Satakunnan Lennosto
    • Ajankohta: 14.12.2018 - 16.12.2018
    • Ilmoittautuminen: 15.10.2018 14:54 - 14.12.2018 09:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Tikkakosken koulutuspaikan vuosipäiväjuhlan vietto

    15.12.2018
    Varuskuntaravintola Luonetti
  • PERK kurssi

    16.12.2018
    Satakunnan Lennosto
  • Jouluaaton kunniavartio, Jyväskylä

    24.12.2018
    Jyväskylä, Sankarihautausmaa
    • Paikka: Jyväskylä, Sankarihautausmaa
    • Ajankohta: 24.12.2018
    • Ilmoittautuminen: 15.11.2017 10:26 - 17.12.2018 15:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Jouluaaton kunniavartio, Saarijärvi

    24.12.2018
    Saarijärvi, Sankarihautausmaa
    • Paikka: Saarijärvi, Sankarihautausmaa
    • Ajankohta: 24.12.2018
    • Ilmoittautuminen: 15.12.2017 10:26 - 24.12.2018 15:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin
  • Jouluaaton kunniavartio, Säynätsalo

    24.12.2018
    Säynätsalo, Sankarihautausmaa
    • Paikka: Säynätsalo, Sankarihautausmaa
    • Ajankohta: 24.12.2018
    • Ilmoittautuminen: 15.12.2017 10:26 - 24.12.2018 15:00
    • Ilmoittaudu Tutustu tarkemmin

Katso lisää koulutuksia tästä

Yhteystiedot

MPK Hämeen maanpuolustuspiiri

Tampereen koulutuspaikka
Uimalankatu 1
PL 37, 33541 Tampere

Hattulan koulutuspaikka
Parolannummentie 219
13700 Parolannummi

Lahden koulutuspaikka
Seponkatu 7
15140 Lahti

Tikkakosken koulutuspaikka
Immolantie 9
41160, Tikkakoski

FacebookInstagram

Piiripäällikkö

Matti Eskola
+358405731462
matti.eskola@mpk.fi
MPK Häme

Apulaispiiripäällikkö

Jorma Halme
+358405821790
jorma.halme@mpk.fi
MPK Häme

Koulutussihteeri

Anne Seulanto
+358407418991
anne.seulanto@mpk.fi
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Sauli Mäentausta
+358408487007
sauli.maentausta@mpk.fi
Häme/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Harri Nummela
+358407376524
harri.nummela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Matti Rouhiainen
+358400529159
matti.rouhiainen@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Kari Salmela
+358405949679
kari.salmela@mpk.fi
Häme/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Kumpulainen
+358504620735
aarne.kumpulainen@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö/Valmius- ja turvallisuuspäällikkö

Kai Merenlahti
+358 40 822 5517
kai.merenlahti@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Varastopäällikkö

Timo Vento
+358 40 547 5420
timo.vento@mpk.fi
Häme/Lahden koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Riku Tenhunen
+35840 751 5233
riku.tenhunen@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Koulutuspäällikkö, Tikkakoski, Luonetjärvi

Ahti Piikki
+358 299 290 901
ahti.piikki@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka/Ilmapuolustuspiiri
MPK Ilmapuolustuspiiri, MPK Häme

Koulutuspäällikkö

Aarne Markko
+358400 944728
aarne.markko@mpk.fi
Häme/Tikkakosken koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Taina Luoto
+358 440545450
taina.luoto@double.fi
Piiri/Hattulan koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Sirkka Ojala
sirkka.ojala@gmail.com
Piiri/Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Vapaaehtoinen tiedottaja

Juha Happonen
happonen.juha@gmail.com
Tampereen koulutuspaikka
MPK Häme

Ajankohtaista

Aikaisemmat uutiset