Vänrikkipäivä

Loading Loading...

Ajankohta 16.9.2017
Aika 8:30
Kesto 1 vrk
Kertausharjoitus-vuorokaudet 1
Paikkakunta
Ilmoittautumisaika 4.9.2017 mennessä
MPK kurssinumero 1300 17 12109


Tavoite

Kouluttaa osallistuja ampumaan rynnäkkökiväärillä sekä pistoolilla sekä kouluttaa sotilastaitoja.

Kenelle kurssi soveltuu

Pohjois-Pohjanmaan alueen reservin vänrikit

Suositeltavat esitiedot

Pohjois-Pohjanmaan Vänrikkipäivä järjestetään jälleen yhteistyössä Oulun Reserviupseerikerhon, Kempeleen Reserviupseerikerhon, Pohjois-Pohjanmaan Reserviupseeripiirin, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun Aluetoimiston ja MPK:n kanssa. Ajankohta on lauantai 16.9. kello 8.30-17.00.
Vänrikkipäivästä myönnetään yksi korvaava kertausharjoitusvuorokausi.
Tapahtuma on maksuton ja mukaan otetaan 60 vänrikkiä ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautumiset 4.9. mennessä. Kullakin osallistujalla toivotaan olevan olosuhteet huomioiva varustus, lämmintä vaatetta sekä tarvittaessa sadevarustus sekä asianmukaiset jalkineet. Harjoituspäivän ammuntoihin on järjestäjän puolesta kuulosuojaimet sekä ampujan lasit. Voit käyttää myös omia suojavarusteita. Alueella on sotilaskotiauto. Lisätietoja antaa kurssinjohtaja Ari Vuolteenaho, puh. 044 544 6202.

Sisältö

Ohjelmassa ovat mm. kivääri- ja pistooliammuntarastit sekä sotilastaitorastit.
Järjestäjät jakavat osallistujat ryhmiin. Harjoitukset viedään läpi rastikoulutuksena.
Harjoituspäivän aikana ammutaan rynnäkkökivääri- ja pistooliammunnat ampumaradoilla. Sotilastaitorastit ovat ryhmätehtäviä maastossa. Rastien suoritukset kirjataan ylös.
Lauantai 16.9.2017 klo 0830 - 1700
Aloitus 08.30-09.00
Rastikoulutus 09.00-12.00
Lounas 12.00-13.00
Rastikoulutus 13.00-15.30
Harjoituksen purku 15.30-16.30
Päätös 16.30-17.00.
Mukaan mahtuu 60 nopeinta reservin vänrikkiä.

Alue

Oulu

Koulutuspaikka

Hiukkavaara, Oulu, Pavilijonki, a-radat 1, 2 ja 3A
Hiukanreitti 225
90650 Oulu

Kieli

Suomi

Kysy lisätietoja

Kurssinjohtaja Ari Vuolteenaho, puh. 044 544 6202, ari.vuolteenaho@oruk.fi